Litografie

Litografické pohlednice

Kdy se tiskly a jak vypadaly litografie

Litografie se rozšířila po roce 1890.

Litografické pohlednice z přelomu století jsou většinou vícezáběrové a jejich vzhled dokreslují různé ornamenty, rámečky a drobné kresbičky kvítků, motýlů, ptáčků či rostlin, graficky upravený nápis.

Pokračovat ve čtení

Celkové záběry

Celkové záběry

Celkové záběry jsou pohledy na město z dálky.

Na pohlednicích České Třebové se můžete setkat se spoustou záběrů na město z různých stran - od Javorky, ze strany od pivovaru, od nádraží, ale i z druhé strany od hřbitova, ze strany od Parníka, od tělocvičny...

Ukázka celkového záběru České Třebové:

Pokračovat ve čtení

Velký formát - černobílé

Velký formát - černobílé pohlednice

Jde o pohlednice z 60. let 20. století. Jsou to kvalitní černobílé lesklé fotopohledy. Proto mají záběry na pohlednicích z 60. let velkou dokumentární hodnotu. S jistotou je rozlišíte od dřívějších pohlednic malého formátu. 

 

Proč jim sběratelé říkají velký formát?

Jde o pohlednice formátu 145 x 105 mm. Dřívější pohlednice měly menší rozměry. 

Pokračovat ve čtení

Rozdělení podle typu adresy

Rozdělení pohlednic podle typu adresy

Pohlednice s dlouhou adresou

První pohlednice měly na zadní straně adresu a na přední straně obrázek i místo na text. Moc místa na text tehdy rozhodně na pohlednicích nebylo. Však lidé občas popsali celý okraj pohlednice okolo obrázku. Jindy stačil pouhý podpis nebo stručný text jako např. "Srdečný pozdrav od..." 

Zato adresa zabrala celou druhou stranu a přitom kolikrát byla hodně stručná oproti dnešní podobě. Stačilo jméno a příjmení, město, popř. u koho dotyčný bydlí, pokud to nebylo jeho trvalé bydliště. Nechybělo oslovení popř. povolání. Tyto pohlednice se používaly až do roku 1905. 

Pokračovat ve čtení

Okénkové pohlednice

Kterým pohlednicím se říká mezi sběrateli "okénkové" pohlednice?

Těm, které obsahují více záběrů na jedné pohlednici. Více okének, proto okénkové. Často jsou mezi nimi pěkné koláže, jindy zase jen záběry poskládané vedle sebe.

Pokračovat ve čtení

Bližší záběry

Bližší záběry

Bližší záběry na místopisných pohlednicích jsou obrázky určitých míst ve městě i jinde - např. kostel, radnice, náměstí, škola, restaurace, nějaká jiná budova či ulice, park...

Jde o záběry pořizované z blízka.

Pokračovat ve čtení